![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7659086
*
nr 765 9086
Spegel
Gustaviansk stil, Åmells 1982, Modell Rosenberg, höjd: 67
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2012
kl 19:17:09
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt modell rosenberg spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:21
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
*
Spegel
nr 765 9086
Spegel
Gustaviansk stil, Åmells 1982, Modell Rosenberg, höjd: 67
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2012 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt modell rosenberg spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:21 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58